معرفی و بررسی کاربردهای کابل کواکسیال
project1

بخش عمده ای از سیگنال ها و داده ها، در پروژه های مخابراتی، از طریق کابل کواکسیال منتقل می شوند. این نوع از کابل ها از سالیان قبل، برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته اند. اطلاعات جامع تر در مورد کابل کواکسیال را در این مقاله بیابید.
کابل کواکسیال چگونه کابلی است؟
کابل های کواکسیال (Coaxial Cable)، که از سال ۱۹۳۶ وارد بازار سیم و کابل، شدند، نوعی از کابل می باشند که در داخل آن ها از یک رسانا یا هادی استفاده شده است. این رسانا به کمک عایق پلیمری پوشش داده می شود. به منظور حذف میدان های الکتریکی خارج از این کابل، یک لایه ی مسی ساده یا قلع اندود، با نوار آلومینیوم فویل به نام اسکرین روی لایه عایق کشیده می شود.
اجزای مذکور به کمک لایه پلمری روکش می گردند. جنس این روکش را معمولاً پی وی سی در نظر گرفته می گیرند. گفتنی است که هادی این کابل ها، از مس آنیل شده و به صورت تک مفتولی یا تابیده شده منظم می باشد که گاهاً به صورت ساده و گاهاً به صورت قلع اندود به کار می روند. عایق به کار گرفته شده در ساختار این کابل ها، آمیزه ی پلی اتیلنی فوم یا جامد است.
انواع کابل کواکسیال
کابل های کواکسیال بر اساس مشخصات و ویژگی های خود مانند قطر، امپدانس و همچنین نیاز های مربوط به انواع مختلفی تقسیم می شوند. بر اساس امپدانس، می توان آن ها را به دو نوع ۵۰ و ۷۵ اهمی تقسیم نمود. اما در یک دسته بندی کلی، کابل کواکسیال را به دو دسته ی Thinnet و Thicknet تقسیم می کنند. کابل Thinnet قطری برابر با ۲۵/۰ اینچ دارد که کاربرد راحتی نیز دارند. این نوع از کابل ها تقریباً قابل استفاده برای کلیه ی شبکه ها می باشند.
کابل Thinnet مستقیماً به کارت شبکه اتصال پیدا می کند. کابل های Thicknet نیز انعطاف پذیر و دارای قطری ۲ برابر کابل Thinnet هستند. این نوع از کابل ها، دارای هسته ی مسی ضخیم تری نیز می باشند. کاربرد این دسته از کابل ها در مقایسه با نوع اول، کم تر است.
کاربرد کابل کواکسیال برای مقاصدی چون انتقال فرکانس های صوتی در تلویزیون و رادیو به وفور دیده می شود. در واقع این نوع کابل، در مسافت های بلند، جهت برقراری ارتباط بین شبکه های تلفن، تلویزیونی و رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد و در مسافت های کوتاه، برای اهدافی مانند اندازه گیری الکترونیکی به کار می رود. نوع میکرونی این کابل نیز در تجهیزات نظامی، استفاده می شود. حمل سیگنال ها از ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی، به گیرنده ها نیز توسط این نوع کابل ها انجام می شود.